Co umí draslík? Podpoří svaly, nervy i krevní tlak

12. 1. 2024

O draslíku se nemluví tak často jako o některých jiných minerálních látkách, přitom jde o třetí nejzastoupenější minerál v lidském těle a jeho doporučovaný denní příjem se pohybuje v řádu gramů. Dobře ho určitě znají sportovci, protože jsou zvyklí doplňovat jeho úbytek pocením iontovým nápojem. Draslík si každopádně zaslouží zájem nás všech, protože je pro organizmus nesmírně důležitý.

Draslík pomáhá udržovat optimální množství vody uvnitř buněk, podílí se na rovnováze minerálů v těle a zajišťuje tak přenos nervových impulsů potřebných třeba pro svalový pohyb. Ostatně seznam oficiálních zdravotních a výživových tvrzení to říká jasně:

  • Draslík přispívá ke správné činnosti nervové soustavy,
  • ke správné činnosti svalů
  • a k udržení správného krevního tlaku.

Ano, i na krevní tlak má draslík vliv, a pokud ho má člověk málo, může se hladina krevního tlaku zvýšit.

draslíkDraslík reguluje a je regulován

Draslík pomáhá regulovat jak obsah vody v těle, tak zmiňovaný krevní tlak. Jeho množství v organizmu ale zároveň také přísně regulované pod taktovkou ledvin. Ty se starají o jeho vylučování v případ, že je ho moc a mohl by škodit. Draslík totiž může vadit jak v nedostatečném, tak naopak nadbytečném množství. V běžné praxi u zdravého člověka však tento problém díky správné funkci ledvin nehrozí. Pokud ale někoho trápí potíže s ledvinami, na množství draslíku si musí dávat pozor. Stejně jako ti, kteří trpí cukrovkou – správné vyplavování inzulinu je totiž také důležité.

Kromě těchto dvou skupin zajímá příjem draslíku i sportovce. Draslík se totiž z těla dostává ve zvýšené míře potem, takže zejména intenzivně a dlouho se potící sportovci (například běh, cyklistika apod.) potřebují draslík dostat do organizmu zpět. Děje s tak nejčastěji iontovým nápojem, který by měl obsahovat právě i draslík.

Kde hledat draslík?

RehydrataceTéměř všechen draslík v lidském těle je koncentrovaný do buněk, z drtivé většiny pak do těch svalových. Jak jsme si řekli už výše, stará se tam o regulaci minerálních látek a vody, takže je pro lidský organizmus nesmírně důležitý. A máme štěstí, že zrovna draslík se objevuje v celé řadě potravin – ve zvýšené míře třeba v banánech, ořechách, meruňkách, hroznovém víně, ale i v mase, sóje, fazolích, čočce nebo hrachu a také v mléčných výrobcích nebo v obilovinách.

Přítomnost draslíku v drtivé většině potravin dává slušnou šanci, abychom ho v dostatečném množství přijali z potravy, i když se jeho doporučovaný denní příjem pohybuje kolem 4 gramů. I proto draslík nenajdete tak často jako samostatný výživový doplněk. Z důvodů zmiňovaných výše ale nechybí v doplňcích pro sportovce (např. iontový nápoj) a také v hydratačních nápojích (např. Vitar Rehydratace Active). Další jeho nadměrný odvod z těla je totiž spojený s průjmovými stavy, kdy dochází nejen k odvodnění, ale také k úbytku minerálních látek podobně jako u pocení.

Snížená hladina draslíku může způsobit křeče a ovlivnit nervové vzruchy, můžete se také potýkat s vyšší únavou. A ještě jedna dobrá informace na závěr – chcete-li doplnit vyšší množství draslíku, sáhněte po sušeném ovoci, které draslík obsahuje ve zvýšeném množství. Řeč je například o rozinkách meruňkách nebo datlích.

VITAR klub logo
Zaujal vás tento článek? Přihlaste se do VITAR klubu a získáte informace jako první - včetně dalších mnoha výhod!
Přihlásit se můžete zde Stát se členem