Hořčík a jeho účinky. S čím pomáhá, proč máme hořčíku nedostatek a kde ho vzít?
Hořčík neboli magnézium patří k nejdůležitějším prvkům v našem těle. Podílí se na téměř třech stovkách reakcí v organizmu a výčet jeho přínosů je tak hodně dlouhý. Jaké jsou účinky hořčíku, a proč trpíme jeho nedostatkem, když by měl být relativně dobře dostupný?
Hořčík potřebuje každá naše buňka. Podílí se totiž na enzymatických reakcích znamenajících produkci energie v těle. Proto je hořčík důležitý pro naše svaly a jejich kontrakce, stejně tak i pro přenos nervových vzruchů. Hořčík se nachází hlavně v kostech a zubech a také ve zmiňovaných svalech. Nedostatek hořčíku se projevuje třeba podrážděností, náladovostí nebo svalovými křečemi.
Hořčík a jeho účinky
Díky své důležité roli v organizmu přispívá hořčík k mnoha činnostem, které se promítají do našeho zdraví. Nahlédneme-li do prověřených a potvrzených zdravotních a výživových tvrzení vydaných Evropskou komisí, pak se dozvíme, že hořčík přispívá ke:
- snížení míry únavy a vyčerpání
- správné činnosti nervové soustavy
- správné činnosti svalů
- udržení správného stavu zubů a kostí
- energetickému metabolismu
- elektrolytické rovnováze
- podílí se na procesu dělení buněk a syntéze bílkovin
Nedostatek hořčíku
Studie hovoří jasně – hořčík chybí zhruba třetině české populace. Není to rozhodně malé číslo, i vzhledem k tomu, že hořčík obsahuje celá řada potravin. Jenže obsah hořčíku v potravinách se snižuje, například vinou intenzivního zemědělství a nedostatkem hořčíku v půdě, odkud si ho berou rostliny (a dále pak rostlinami krmená zvířata). Také vstřebatelnost není zdaleka stoprocentní, běžně se udává, že využít dokážeme jen kolem 30 procent hořčíku obsaženého v potravinách.
Odpověď na otázku, proč trpíme nedostatkem hořčíku, nabízí i výčet situací, které nás o něj připravují. Zvýšenou potřebu hořčíku má organizmus například při:
- zvýšené konzumaci živočišných tuků a bílkovin
- zvýšené konzumaci sladkostí a výrobků z bílé mouky
- zvýšené fyzické aktivitě a sportu
- diabetu
- konzumaci alkoholu
- stresu
- znečištěném prostředí
Jak nedostatek hořčíku řešit?
Samozřejmě se můžeme snažit eliminovat některé z činností uvedených výše, které mají na spotřebu hořčíku vliv. Také se nabízí varianta zařazení potravin bohatých na hořčík do našeho jídelníčku. Jde například o luštěniny, ořechy, semena, ovesná vločky, datle, fíky, sušené meruňky, banány, výrobky z celozrnné mouky, některé ryby nebo třeba bulgur.
Také je možné využít pomoci doplňků stravy s obsahem hořčíku. Díky VITARu můžete vybírat z různých forem užití – šumivých tablet, polykacích tablet nebo jednorázových stick packů, sáčků se sypkou směsí, které není nutné zapíjet a jsou neustále po ruce. Najdete je v lékárnách pod značkou Revital, obchodních řetězcích (MaxiVita) nebo na našem e-shopu www.nasevitaminy.cz, kde máte na výběr z kompletního portfolia VITARu – tradičního českého výrobce vitaminových doplňků s historií od roku 1990.