Ostropestřec mariánský: bodlák s mnoha přínosy, zejména pro játra a trávení
Snadno si ho spletete s běžným bodlákem, na rozdíl od něj ale ostropestřec skrývá ceněné látky v čele se silymarinem. Ostropestřec navíc potěší nejen organizmus, kterému prospívá například při detoxikaci, ale také vaše oči – je totiž okrasnou bylinou. Byť notně pichlavou.
Kvůli trnům a svému vzhledu si ostropestřec mariánský vysloužil název „Kristova koruna“. Druhové jméno „mariánský“ zase odkazuje na legendu, která praví, že bílé žilky na listech vznikly od potřísnění mateřským mlékem panny Marie. Nechme ale stranou legendy a zaměřme se na to, co nám ostropestřec přináší. A že toho není málo…
Ostropestřec mariánský a jeho přínosy
Ostropestřec je ceněný především díky obsahu silymarinu – směsi šesti flavonoligandů, které mohou pomoci činnosti jater i srdce. Játra jsou významným orgánem chránícím naše tělo před škodlivými látkami a toxiny, fungují podobně jako filtr. A protože ostropestřec jim dokáže v jejich snaze pomáhat, je významným pomocníkem pro očistu neboli detoxikaci organizmu. S tou pomáhají i další zástupci rostlinné říše, jako třeba aloe vera nebo chlorela.
Ostropestřec zároveň pomáhá i s trávením a také s posilováním imunitního systému. Silymarin je významným antioxidantem a chrání tak buňky před oxidativním stresem. Není tedy divu, že díky těmto benefitům byl a je využívaný v léčitelství i v lékařství, zejména ve spojení s činností jater.
Ostropestřec mariánský a jeho užívání
Ostropestřec si můžete vypěstovat i doma na zahrádce – odmění se vám nejen krásnými purpurovými květy, ale také plody se semeny, které se suší či používají pro lisování oleje. Ostropestřec však potřebuje slunné a teplé místo, vždyť jeho domovinou je Středomoří a dobře se mu daří například v Asii nebo na Kanárských ostrovech. U nás si ho spíš spletete s klasickým bodlákem, než že byste v přírodě narazili na vzhledově podobný ostropestřec.
Přínosů ostropestřce ale můžete i tak využívat – díky standardizovanému extraktu v doplňcích stravy od VITARu. V naší nabídce ho najdete jak v šumivých tabletách (Maxi Vita Očista jater), tak v klasických polykacích tabletách (Maxi Vita Očista jater), které seženete kromě našeho e-shopu i v běžné obchodní síti.
Standardizovaný extrakt má řadu výhod, zejména v jasně deklarovaném obsahu účinného silymarinu. Zatímco louhování ze semen je poměrně neefektivní a zalití horkou vodou účinným látkám nesvědčí, extrakt je stabilní a máte s ním jistotu vždy stejné dávky silymarinu.
Ostropestřec se doporučuje užívat v rámci dlouhodobější kúry v řádu týdnů.
Ostropestřec mariánský a pěstování
Pokud byste chtěli ostropestřec pěstovat na zahrádce, vězte, že to není jen tak a potřebuje specifické podmínky – jak na sluníčko a teplo, tak na půdu (nemá rád kyselé prostředí). Ostropestřec kvete až druhým rokem, a to od června. Na konci létaje pak možné začít sklízet jeho plody se semeny. Doplníme, že dorůstá až do výšky kolem 1,5 metru a patří do čeledi hvězdnicovitých, ve které najdete i další zajímavou bylinku – echinaceu.
Přečtěte si i o dalších užitečných rostlinách v našem seriálu:
- Rakytník řešetlákový: vitaminová bomba s všestranným využitím
- Šípek: malý plod s velkým užitkem a mnoha vitaminy
- Echinacea: pomocník imunitního systému i poklad českých zahrad
- Acerola: bohatý zdroj přírodního vitaminu C z tropických oblastí
- Kanadské brusinky: superpotravina s příznivým vlivem na močové cesty
- Ginkgo biloba: strom s pradávnou historií a listy s mnoha benefity
- Zázvor lékařský: kořesní s benefity pro zdraví
- Chlorella: sladkovodní řasa patřící mezi superpotraviny
- Ostropestřec mariánský: bodlák s mnoha přínosy, zejména pro játra a trávení
- Guarana: semena s vysokým obsahem kofeinu
- Ženšen pravý: mocný kořen pomáhající (nejen) pro povzbuzení