Posilování imunity, obranyschopnost a jak to celé funguje
Imunitní systém je neuvěřitelně variabilní a zároveň křehký regulační systém lidského organismu. Jeho sílu ovlivňuje celá řada faktorů. Které to jsou a jak imunitnímu systému pomoci? O tom hovořil na našem semináři pro zdraví VITAR ambasador Ing. Petr Novák, vedoucí oddělení klinické biochemie a hematologie Nemocnice Žatec. Nabízíme vám stručné shrnutí jeho přednášky.
Obranyschopnost našeho organismu je tvořena vnější bariérou (kůži) i vnitřním systémem (imunitní systém), podílí se na ní také sliznice a nejrůznější bakterie (komensální). Celý systém je velmi sofistikovaný a provázaný. Kůže je třeba pro fungování imunitního systému naprosto nezbytná a potíže při jejím poškození se mohou projevit mj. různými zdánlivě nesouvisejícími nemocemi. Proč? Protože se imunitní systém vyčerpá v místě rozsáhlých odřenin či popálenin a je tak oslaben. Často je takový jev vidět například u sportovců, kteří po zranění marodí i s jinými nemocemi.
Imunitní systém
Ve zkratce se o něm dá říct, že jde o systém, který nám umožňuje přežít. Jde o neuvěřitelně složitý a přizpůsobivý systém, který drží viry a bakterie od našeho organismu dál. Imunitní systém se vyvíjí od raného dětství a už to na něj může mít obrovský vliv. Například příliš sterilní prostředí představuje hrozbu, protože imunitní systém potřebuje poznávat a učit se. Pokud nepřijde do styku se škodlivými částicemi, hrozí přílišná citlivost, která později může stát i za alergickými reakcemi.
Úkol imunitního systému je jasný – udržovat integritu organismu a chránit ho. Proti čemu?
- proti bakteriím, virům, plísním
- proti vlastním buňkám, které se odlišují od jejich správného vzoru (nádorové buňky)
- proti chemickým látkám, toxinům
A jak to vlastně celé funguje? Zdánlivě velmi jednoduše – signální molekuly upozorňují buňky imunitního systému, že se něco děje, a ten reaguje.
Pozor na oslabení imunitního systému
Perfektně pracující imunitní systém je předpokladem bezproblémového chodu našeho organismu, což je naším přáním a cílem. Proto bychom se měli chovat tak, abychom sami jeho činnost nepodrývali a neoslabovali. Jsou samozřejmě faktory, které těžko ovlivníme, jako například genetické dispozice.
Celou řadu faktorů však ovlivnit lze. Jedná se o správnou výživu, dostatek minerálních látek, vitamínů, zdravý životní styl s dostatkem spánku a odpočinku a omezení negativních vlivů životního prostředí. Vzhledem k současnému životnímu stylu je vhodné občas sáhnout k výživovým doplňkům, které pomáhají udržet naši obranyschopnost na vysoké úrovni a zároveň snížit únavu a vyčerpání, které hrají také významnou roli ve spojení s fungováním imunitního systému.
Co negativně ovlivňuje imunitní systém?
- únava - fyzická, psychická, nedostatek spánku
- nedostatečný přísun nutrientů ve stravě – minerální látky, vitamíny, proteiny
- genetické vlohy
- špatná mikroflora na sliznicích
- nadměrné a nevhodné používání některých léků, například antibiotik nebo kortikoidů
- „špinavé“ prostředí - města, prach, ozon
- stres
- kouření, alkohol
- oxidační stres způsobený volnými radikály a tlumený tzv. antioxidanty (některé vitaminy a minerální látky)
Vitaminy a minerální látky podporující imunitní systém
- Vitamin C – schopnost jeho syntézy v těle jsme ztratili v průběhu evoluce, proto ho musíme tělu dodávat. Ideálním zdrojem je ovoce a zelenina, tepelnou úpravou se ale obsah vitaminu C rapidně snižuje. Problematické je také dnešní pěstování, skladování a mnohdy dlouhé transporty. Vhodným pomocníkem tak mohou být i doplňky stravy s obsahem vitaminu C v různých formách. (Více o vitaminu C najdete v naší vitaminové abecedě)
- Vitaminy skupiny B – mají široké spektrum účinků, ovlivňují metabolismus, regeneraci tkání, krvetvorbu, účinky enzymů. Jsou také citlivé na teplo a najdete je hojně například v kvasnicích, luštěninách, ořechách, mase, vnitřnostech, listové zelenině, celozrnné obilninách nebo mléku a mléčných výrobcích. Možnost samozřejmě nabízejí i doplňky stravy. (Více o vitaminu B najdete v naší vitaminové abecedě)
- Vitamin E – jedná se o skupinu tzv. tokoferolů, které mají silné antioxidační účinky. Ovlivňuje imunitu a přirozeně se vyskytuje ve vnitřnostech, rostlinných olejích nebo klíčcích. Obsahují ho samozřejmě i doplňky stravy. (Více se o vitaminu E dozvíte v naší vitaminové abecedě)
- Selen – této minerální látky nemá česká populace dostatek, což dlouhodobě dokazují různé výzkumy. Příčinou je mj. deficit selenu v půdě a následně i v pěstovaných plodinách. Selen je přitom součástí celé řady enzymů, zabraňuje oxidativnímu stresu a výrazně ovlivňuje imunitní systém.
- Zinek – i tato minerální látka je pro imunitní systém důležitá. Má antioxidační schopnosti a stejně jako selen je součástí řady enzymů. (Více o zinku najdete zde – Zinek: Malé množství, velký přínos)
Co můžeme dělat pro svůj imunitní systém?
Kromě dostatečného příjmu vitaminů a minerálních látek můžeme pro imunitní systém udělat mnohem víc. Například dostatečně tělo zásobit bílkovinami, které tvoří důležité aminokyseliny. Vhodné je vyhýbat se stresu a naopak se věnovat přiměřenému pohybu. Prach, ozon, výfukové plyny a další škodlivé faktory na nás působí prakticky každý den a těžko se jim vyhnout. Měli bychom ale myslet na to, že na imunitní systém mají také významný vliv, stejně jako naše střevní mikroflóra. Bakterie, se kterými žijeme v symbióze, pomáhají správné funkci trávení a neustálým bojem s patogenními bakteriemi o životní prostor pomáhají naší imunitě.
7 tipů pro silnou imunitu:
- Poslouchat signály vlastního těla, kvalitně spát a dlouhodobě se nepřetěžovat.
- Odpočinek nejen fyzický, spokojenost.
- Hlídat si pestrou stravu, kvalitní jídelníček se všemi potřebnými složkami.
- Využívat vhodné doplňky stravy, pokud je ve výživě nebo zdravotním stavu nějaký deficit.
- Sportovat, věnovat se sám sobě, svému zdraví aktivně.
- O případných potížích se nebojte promluvit si s lékařem nebo lékárníkem.
- Snažit se aktivně omezovat škodlivé vlivy na svoje zdraví.