Zakladatel Aliance výživových poradců ČR o výživě a imunitě

11. 3. 2024

Kladli jste si někdy otázku, proč vlastně tělo, které má nedostatek vitaminů a minerálních látek, snadněji onemocní? Zakladatel Aliance výživových poradců ČR a VITAR ambasador Ing. Ivan Mach CSc. říká: „Mikroživiny vstupují jako katalyzátory do celé řady enzymatických procesů souvisejících s naší imunitou. Jakmile chybí nějaký vitamín nebo minerální látka nebo je jich nedostatek, aktivita enzymů je snížená, což se projeví sníženou imunitou.“

Proč ale můžeme onemocnět třeba i na podzim, když v létě máme možnost přijímat sezonní ovoce a zeleninu a mít tak vitaminů dost? „Až na výjimky si člověk z přijatých vitaminů nedokáže udělat větší zásobu. Proto pro všechny mikroživiny, tj. vitamíny a minerální látky, jsou zavedeny tzv. referenční hodnoty příjmu RDI, které považujeme za minimální denní potřebu těchto látek. Proto bychom se měli přesvědčit, zda ze stravy, popřípadě z doplňků, přijmeme za den alespoň tato nezbytná množství. Další důvod, proč po létě onemocníme, je tzv. teplotní stres, tedy výrazné změny teploty, na které se neotužilí jedinci nestačí zadaptovat, takže jim kvůli tomuto stresu klesne imunita natolik, že onemocní. Proto je třeba při změnách sezón mít opravdu příjem proimunitních vitamínů a minerálních látek pod kontrolou,“ doplňuje Ivan Mach.

potravinyVliv výživy a stravovací prohřešky

Nutnost doplňovat dostatek vitaminů a minerálních látek je jasná a psali jsme o ní už v dřívějším článku (Zakladatel Aliance výživových poradců ČR o vitaminech a doplňcích stravy). Přístup k tomu, co je správné v naší výživě, je ale občas různorodý. Kolikrát za den bychom například měli jíst?

„Správná volba je objevit to, co nám přesně vyhovuje. To je ten směr a cesta, ale neznamená to pouze, že nám jídlo v určitou dobu chutná nebo nikoliv! Právě hned po jídle putuje do mozku spousta signálů, které je dobré vnímat: únava/energie, pocit těžkosti, celková nepohoda, jak se nám přemýšlí (mlha na mozku), pocit nedojedení nebo naopak pocit lehkosti a přitom sytosti."

"Dlouhodobě je třeba sledovat, jak se dopoledne cítíme podle toho, zda a co snídáme a také kvalitu spánku a stav pleti v návaznosti na rozložení jídel pozdě odpoledne a večer. To vše nám prozradí něco o tom, co jíme, kdy to jíme a zda je to přiměřené právě našim potřebám. Proto je třeba zkoušet a testovat, co vyhovuje právě nám. Vlastně si vzít zodpovědnost za to, co a kdy dáváme do pusy. Prostě v tomto směru neexistují žádná pravidla – každý stravovací protokol je zkrátka individuální a my bychom si ho měli umět nastavit a vyvážit tak, aby nám co nejlépe vyhovoval,“ přibližuje svůj pohled Ivan Mach.

A doplňuje i informace k možnému vynechávání snídaně, což někteří lidé denně praktikují. „I toto věčné „dilema“ je třeba řešit pozorováním sebe sama – jaké to je, když pravidelně snídáme, nebo nikoliv.  I vynechávání snídaní, které někomu vyhovuje, má svá pravidla, mezi která patří, že další jídla musí být „nabušenější“ živinami a mikroživinami, abychom pokryli svoje celodenní energetické nároky. Nesnídat však není vhodné pro všechny. Obzvlášť pokud máte oslabené trávení, v těhotenství anebo ráno pro vás představuje jediný klidný čas za den vhodný k jídlu. Pokud snídáte, zamýšlejte se například nad tím, jak měnit skladbu snídaně s ohledem na roční období, aby vám snídaně udělala tu nejlepší službu. Zimním favoritem místo jogurtu nebo džusu budou spíše hřejivé kaše a podobně.“

Revital šumivé tabletyCo by ve stravě nemělo chybět?

„Mnoho lidí si neuvědomuje, jak je důležitá až nezbytná vláknina z ovoce a zeleniny. Těmto potravinám se buď vyhýbají s odůvodněním, že jsou příliš drahé, nebo je omezují jen na sezónu, když jsou levnější. Je to samozřejmě špatně, protože bez dostatku vlákniny nám efektivně nefunguje trávení a vstřebávání důležitých živin a mikroživin ze stravy. To má zase dopady na imunitu, která je snížená. I proto se mi líbí třeba doplňky stravy, které kromě hlavní látky obsahují také vlákninu, jako například Revital šumivé vitaminy s obsahem inulinu, který podporuje správné trávení.“

A když už jsme u výživy, musíme zmínit i pitný režim – kolik a čeho je dobré vypít? Ivan Mach říká, že „i pitný režim je třeba přizpůsobit potřebám konkrétního jedince. Memorované 2 litry vody za den nejsou špatně, ale mnozí si vystačí i s menším množstvím, a přitom jsou zdraví a výkonní, zatímco jiní pijí s ohledem na svůj velmi aktivní pohybový režim až 2x více. Pravidlem však zůstává, že základem pitného režimu každého jedince by měla zůstat obyčejná čistá voda, kterou lze ochutit pár kapkami citrónové šťávy nebo ji pít jako čaj. Pitný režim si pak můžeme zpestřit i šumivými tabletami, které nám dodají důležité vitaminy či minerální látky zmiňované výše.“

Kvalitní doplňky stravy nejen ve formě šumivých tablet najdete na našem e-shopu www.nasevitaminy.cz, kde jsou pro vás nachystány všechny produkty z portfolia VITARu – tradičního českého výrobce vitaminových doplňků.

VITAR klub logo
Zaujal vás tento článek? Přihlaste se do VITAR klubu a získáte informace jako první - včetně dalších mnoha výhod!
Přihlásit se můžete zde Stát se členem