Zaměřte se na vitamin D: pomáhá imunitě i kostem, často nám přitom chybí
Vitamin D bývá označovaný jako sluneční vitamin – vzniká totiž v naší kůži, je-li vystavena dostatečné dávce slunečního svitu. V organizmu mimo jiné pomáhá stavbě kostí a přispívá ke správné funkci imunitního systému. Faktem je ale i to, že zvlášť v některých ročních obdobích můžeme mít vitaminu D nedostatek. Podívejme se proto na vitamin D zblízka.
O vitaminu D se začalo hodně mluvit v roce 2020, kdy ho lidé vyhledávali pro jeho pozitivní vliv na činnost imunitního systému. To je skutečně jeden z jeho velkých přínosů, dohromady ale ovlivňuje více než 200 reakcí v našem těle.
S čím vším vitamin D pomáhá?
Zdravotní tvrzení schválená Evropskou komisí přiznávají vitaminu D tyto přínosy:
- Přispívá ke správnému vstřebávání a využívání vápníku a fosforu (odtud tedy i jeho přínos pro naše kosti a zuby).
- Přispívá k udržení správného stavu kostí, zubů a svalů.
- Podílí se na procesu dělení buněk.
- Přispívá ke správné funkci imunitního systému.
Kolik vitaminu D potřebujeme a máme?
Aby mohl vitamin D v našem těle pomáhat, musíme ho mít dostatečné množství. Česká legislativa udává jako doporučenou denní dávku 5 mikrogramů (odpovídá 200 IU – mezinárodních jednotek), Evropský úřad pro bezpečnost potravin mluví o trojnásobném množství (600 IU).
Další čísla ale mluví o tom, že vitaminu D nemíváme dostatek:
- Státní zdravotní ústav ČR konstatoval, že méně než 1 % české populace (18-90 let) naplní příjem vitaminu D ze stravy (více zde).
- Světová zdravotnická organizace (WHO) zase říká, že vitamin D chybí 59 % obyvatelstva, z toho 25 % ho má extrémně málo.
Odkud vitamin D brát?
Naší výhodou je, že lidské tělo umí vitamin D vyrábět. Nevýhodou zase to, že jen za předpokladu dostatečného slunečního svitu. Vitamin D totiž vzniká v kůži díky UVB záření, které v některých ročních obdobích zkrátka chybí a produkce vitaminu D se tak zastaví. Odtud tedy název „sluneční vitamin“.
Zdrojem vitaminu D mohou být samozřejmě i potraviny, jenže k naší smůle především ty, které v běžném českém jídelníčku v dostatečném množství většinou chybí – tučné mořské ryby. Významným zdrojem vitaminu D je například losos, sardinky nebo tuňák. Méně vitaminu D pak obsahují třeba vejce, mléko, mléčné výrobky, případně obohacené oleje.
Pomoci ale mohou i doplňky stravy, které vitamin D obsahují. „Jejich výhodou je, že přesně víte, kolik vitaminu s jednou dávkou přijmete, a není problém vitamin D doplňovat pravidelně,“ říká zakladatel Aliance výživových poradců ČR Ing. Ivan Mach, CSc. Sáhnout můžete například po Vitar EKO Vitaminu D3, který ho nabízí v dávce 1 000 IU. Navíc jde o doplněk stravy v ekologicky šetrném obalu – z řady Vitar EKO Friendly.
Vitar EKO Vitamin D3, který je bez lepku a laktózy, seženete v lékárnách, lékárenských e-shopech, drogeriích nebo přímo na e-shopu VITARu, tradičního českého výrobce vitaminových doplňků - www.nasevitaminy.cz.
Vitar EKO Friendly doplňky stravy
Řada doplňků stravy v ekologicky šetrných obalech klade důraz nejen na kvalitu, ale také na ekologickou udržitelnost. Produkty řady Vitar EKO Friendly jsou baleny tak, aby zanechávaly co nejmenší uhlíkovou stopu a šetřily tak naši planetu při výrobě i po následné spotřebě.
Krabička je vyrobena ze 100% recyklovatelného materiálu s použitím ekologicky šetrných barev. Kapsle jsou vyrobeny z rostlinné celulózy a uloženy do sáčků z ekologicky šetrného materiálu, které nahradily klasické blistry. Díky dřevěným kolíčkům jsou stále uzavíratelné. To vše dělá z řady Vitar EKO Friendly výjimečný projekt v oblasti doplňků stravy.