Zázvor lékařský: koření s benefity pro zdraví
Kdo by neznal zázvor, populárního pomocníka nejen v kuchyni. Jako surovinu pro přípravu čaje v obdobích se zvýšeným výskytem respiračních nemocí využívá zázvor řada lidí. Postavená je na něm také třeba indická gastronomie. Zázvor je ale i vhodným doplňkem stravy se spoustou benefitů, o kterých si řekneme v tomto článku.
Stovky účinných látek, mezi kterými jsou i aromatické terpeny nebo vitaminy a minerální látky, dělají ze zázvoru mocného pomocníka. Znali ho staří řekové i Římané, používali ho také Egypťané. Jeho původ spadá až do doby před 3000 lety, konkrétně do starověké Číny a Indie. Dnes je známý po celém světě a využívá se jeho chuťových vlastností i přínosů pro organizmus.
Zázvor a jeho účinky
Zázvor dokáže perfektně prohřát celé tělo, a proto je populární zejména v zimním období, kdy se hodí i jeho přínos pro imunitní systém. Zázvor přispívá k posílení obranyschopnosti organizmu a je jedno, jestli je ve formě sirupu, čaje nebo extraktu. Poslední dvě jmenované formy kombinuje Maxi Vita Horký nápoj Zázvor, který obsahuje 65 mg sušeného extraktu zázvoru v sypké směsi sloužící pro přípravu horkého nápoje, který zahřeje a pomůže imunitnímu systému. Díky obsahu extraktu zázvoru i rakytníku nebo vitaminu C.
Vitamin C obsahuje spolu s vitaminy A, B a E i samotný zázvor, stejně jako řadu minerálních látek (vápník, hořčík, sodík, draslík, fosfor, železo). I proto je zázvor považovaný za silný antioxidant, který kromě imunity podporuje i funkce dýchacích cest. Mezi benefity zázvoru patří i vliv na správné trávení nebo činnost kardiovaskulárního systému.
Zázvor: rostlina s širokým využitím
Většina z nás zná zázvor v podobě malých dřevnatých kousků zakoupených v obchodě. To jsou ve skutečnosti oddenky, tedy podzemní část stonku rostliny zvané zázvorovník. Ten dorůstá až do velikosti metru a půl a mezi jeho největší producenty patří Čína, Indie nebo Indonésie. Vypěstovat si zázvorovník ale můžete i doma, jen to není úplně jednoduché a většinou se mu nedaří tolik jako v tropických oblastech, odkud pochází.
Forem zpracování zázvoru je mnoho. V sekci ovoce a zeleniny ho v obchodech najdete čerstvý, zázvor je ale dobrý a prospěšný i kandovaný, ve formě zázvorového sirupu, oleje i v sušené práškové formě. Tak ho znáte třeba jako koření, nebo jako součást doplňků stravy.
Někdy se rozlišuje černý zázvor (neloupaný), bílý zázvor (loupaný) a růžový zázvor (nakládaný, populární zejména v Japonsku). Jeho popularita jde napříč gastronomií, nejvíce se využívá v asijské kuchyni – pro svou výraznou chuť i vůni. Využití ale vždy nacházel i v lidovém léčitelství a najdete ho také v zázvorových šťávách, zázvorovém pivu nebo vínu.
Přečtěte si i o dalších užitečných rostlinách v našem seriálu:
- Rakytník řešetlákový: vitaminová bomba s všestranným využitím
- Šípek: malý plod s velkým užitkem a mnoha vitaminy
- Echinacea: pomocník imunitního systému i poklad českých zahrad
- Acerola: bohatý zdroj přírodního vitaminu C z tropických oblastí
- Kanadské brusinky: superpotravina s příznivým vlivem na močové cesty
- Ginkgo biloba: strom s pradávnou historií a listy s mnoha benefity
- Chlorella: sladkovodní řasa patřící mezi superpotraviny
- Ostropestřec mariánský: bodlák s mnoha přínosy, zejména pro játra a trávení
- Guarana: semena s vysokým obsahem kofeinu
- Ženšen pravý: mocný kořen pomáhající (nejen) pro povzbuzení